laptop, table, technology-2434393.jpg

Kim jest wirtualna asystentka? Czym się zajmuje?

Wirtualna asystentka to osoba wspomagająca pracę przedsiębiorstwa na różne sposoby. Wykonuje zadania powierzone przez zleceniodawcę. Zakres działań może być naprawdę szeroki i zależy przede wszystkim od umiejętności. Najczęściej pracuje zdalnie i działa na zasadach „freelancera”, więc czas pracy jest nienormowany.

Czytaj do końca, a dowiesz się;

Jakie konkretne czynności na Ciebie czekają, jakie cechy się przydają, jak zacząć i ile można zarabiać.

Czym się zajmuje wirtualna asystentka?

Zajęcia wirtualnej asystentki mogą być naprawdę zróżnicowane.

Podstawową pracą, która jest chętnie przekazywana takiej osobie to prowadzenie papierologii – spraw biurowych. Więc dokumentacja, raporty, statystyki i zestawienia. Może również zająć miejsce jako pracownik biura obsługi klienta, gdzie czeka głównie odbieranie telefonów, korespondencja mailowa czy umawianie wizyt. Jeśli dysponuje bardziej zaawansowaną wiedzą, zostanie zaangażowana w rozwijanie firmy czy marki bądź pozyskiwanie klientów.

Poza tym typem usług może również wykonywać pracę związane z kanałami Social Media. Będzie zajmować się np. Fanpagem, na którym trzeba regularnie publikować posty, odpowiadać na wiadomości fanów i budować markę. Jednocześnie może świadczyć usługi marketingowe tj. tworzenie kampanii reklamowych, nadzorowanie ich bądź tworzenie materiałów promocyjnych.

Jakie są jej predyspozycje?

Jak w każdym zawodzie i tutaj możemy wyróżnić kilka cech, które ułatwią pracę. Zapoznajcie się moją listą i uzupełnij ją swoimi propozycjami w komentarzach 😉

1. Świetna organizacja pracy

Jeśli z „pewnych względów” miałaś już do czynienia z pracą zdalną, to zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest wszystko ogarnąć. Tutaj przyda się ponadprzeciętna organizacja czasu, żeby odpowiednio zaplanować czas spędzany przy komputerze. Najlepiej zrobić sobie listę zadań do zrealizowania i się jej trzymać – krok po kroku podejmować kolejne czynności. Działając w taki sposób nie wypadniemy z toku pracy i nasza koncentracja będzie na wysokim poziomie.

2. Samodyscyplina

Niestety mamy to samo narzędzie do pracy i rozrywki – komputer. Nie stoi nad Tobą szef i nie zerkają współpracownicy – jesteś jedyną osobą, która może zmotywować Cię do działania. Sama musisz kontrolować swoją pracę, a dopiero na końcu się nagradzać.

3. Asertywność

Cecha istotna w przypadku każdej pracy zdalnej. Nie wiem dlaczego, ale społeczeństwo w tym Twoi najbliżsi (najprawdopodobniej) nie respektują pracy z domu tak jak etatu w biurze. Znów sama musisz wytoczyć sobie granicę i się jej sukcesywnie trzymać – nie rób żadnych wyjątków, bo wpadniesz w karuzelę. Najczęściej za takim wyjątkiem czeka również wizja „odrabiania” tego czasu – więc Twój sen skróci się o kilka godzin.

4. Chęć nauki nowych umiejętności

Jak przy każdym zadaniu – najważniejsze są chęci. Na starcie jeśli naprawdę nie miałaś do czynienia, chociażby z Microsoft Office (Word/Excel) czy z panelem Fanpage na FB to możesz się przerazić, ale z odpowiednim podejściem wszystkiego możesz się poduczyć i świadczyć usługi coraz wyższej jakości – jednocześnie lepiej nagradzane. Generalnie nauka jest nieodzownym elementem tego zawodu, zależnie od profesji- powinnaś być na bieżąco z przepisami prawnymi, obowiązującymi trendami czy najnowszymi wersjami oprogramowania, które wykorzystujesz do pracy.

Jak wystartować jako WA?

W tym zawodzie nie ma wysokiego progu wejścia. Do podstawowych zadań biurowych bądź obsługi klienta przedsiębiorcy lubią zatrudniać początkujących ze względu na ich mniejsze wymagania finansowe – to klucz do rozpoczęcia kariery. Nie szarżuj ze stawkami na starcie, a na pewno coś znajdziesz. Inaczej się sprawy mają jeśli chcesz działać w marketingu internetowym – tutaj w procesie rekrutacji doświadczenie jest bardzo istotne. Dobrym pomysłem jest poszukanie zatrudnienia, nie oczekując pieniędzy w zamian – będziesz otrzymywać proste zadania, podpatrzysz ludzi z odpowiednią wiedzą i przede wszystkim zyskasz wpis do CV. Po takim „stażu” możesz poszukać stanowiska z adekwatną płacą.

Ogłoszeń możesz szukać na popularnych serwisach typu OLX bądź Oferia.

Ile zarabia początkująca wirtualna asystentka?

Im większe mamy doświadczenie, tym wyżej możemy się cenić. Zarobki można pozyskiwać na dwa główne sposoby;

– za godzinę pracy – gdzie stawka wynosi 40 do nawet 150 złotych na rękę w zależności od świadczonych przez Ciebie usług (niżej ceniona jest papierkowa robota, górna stawka dotyczy generalnie działań marketingowych np. prowadzenie kampanii reklamowej na FB),

– za konkretne zadanie – tutaj musisz uwzględnić czas, jaki zajmie Ci dana czynność i na tej podstawie dokonać wyceny.

Sprawdź jak możesz delegować zadania wirtualnej asystentce – tutaj.

Masz jakieś pytania? Zapraszam do sekcji komentarzy, gdzie rozwiejemy wszelkie wątpliwości 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart