silver and blue analog watch

Czym jest dochód pasywny?

Co to jest dochód pasywny?

To dochód pasywny, który tak jak wskazuje nazwa – raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Przykładem mogą być Twoje produkty tj. e-booki bądź kursy. To po prostu biznes, który kręci się 24/7 – w końcu każdy ma dostęp do Twojej oferty i może z niej skorzystać.

Zainteresowana? Zapraszam do przeczytania całości 😉

Czy każdy może uzyskać dochód pasywny? 

Właściwie, dlaczego nie postawić tezy, że tak – każdy może mieć pasywne źródło dochodu. Jednak, aby to osiągnąć, czeka Cię dużo pracy. Żeby zacząć pasywnie zarabiać należy stworzyć wokół siebie społeczność, dla której będziesz stanowić autorytet. Możesz do tego wykorzystać popularne portale społecznościowe tj. YouTube, facebook, Instagram. Im liczniejsza grupa, tym lepiej, ale jakość użytkowników jest równie ważna. W ogólnym rozrachunku mniejsza, zaangażowana społeczność przyniesie Ci lepsze rezultaty niż duża, pasywna grupa ludzi.

Pomysły na dochód pasywny

1. Blog

Generalnie sprawa nie jest skomplikowana. Znajdujesz branżę, w której czujesz się pewnie i zakładasz bloga, na którym publikujesz interesujące treści. Po pewnym czasie zbierze Ci się grupka stałych bywalców. Do tego momentu zarabiasz na reklamach wyświetlanych na stronie, gdy społeczność będzie rosła, zaczną zgłaszać się do Ciebie firmy z chęcią reklamy na Twoim blogu – to szansa na spory zarobek. Jest jeszcze kilka sposobów na spieniężenie bloga, o których poniżej 😉

2. Programy partnerskie

W swoich artykułach możesz umieszczać linki afiliacyjne. To dedykowane hiperłącze, poprzez które czytelnik przechodzi na stronę Twojego reklamodawcy. Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup – otrzymasz dany % bądź X zł  z takiej transakcji. Plik monitoruje jego aktywność przez określony w regulaminie czas. No właśnie regulamin – warto go przeczytać przed rozpoczęciem działań, zdarzają się dziwne zapisy itd. Najczęściej link afiliacyjny zarabia przez cały okres widnienia w artykule, aczkolwiek po przeczytaniu regulaminu może się okazać, że odnośnik nalicza prowizję przez 30 dni, a później jest nieaktywny i działa jak standardowy odsyłacz – warto zwrócić na to uwagę, żeby pasywnie nie tracić pieniędzy.

3. e-Book / Kurs online

W takim zestawieniu wybór zależy od niszy, w której działasz. E-book jest bardziej uniwersalny (i najczęściej tańszy), a kurs zawiera specjalistyczną wiedzę. Znów cały zarobek opiera się na Twojej społeczności, dla której stanowisz eksperta – to właśnie dlatego są skłonni poszerzać swoją wiedzę za pomocą Twojego produktu.  Jeśli nie masz pewności czy poświęcanie czasu na tworzenie e-booka, czy kursu to warto zrobić ankietę, może się okazać, że pomysł, do którego nie byłaś przekonana – ma spore zainteresowanie bądź odwrotnie.

4. Kanał na YouTube

Analogicznie do bloga muszę wspomnieć o YouTube, na którym również tworzysz społeczność wokół siebie. Tutaj nie piszesz, lecz nagrywasz materiały dla swojej widowni. Z początku zarabiasz na reklamach, w dalszej perspektywie na współpracach, materiałach sponsorowanych, linkach afiliacyjnych i w końcu na sprzedaży własnej wiedzy w postaci e-Booka / kursu. Jeśli nie masz smykałki do pisania – możesz zacząć tworzyć filmy.

Ile można zarobić?

Wszystko zależy od tego jak duża jest Twoja społeczność. Można to traktować jako „dorobienie” sobie, ale przy ciągłym rozwoju i dłuższym czasie dochód pasywny może stanowić główne źródło pieniędzy. Nie ma się co oszukiwać – nie jest to proste i szybkie, aczkolwiek przy wytrwałym, regularnym publikowaniu wysokiej jakości contentu – nie ma rzeczy niemożliwych. 

Przede wszystkim trzeba zacząć działać i nie zrażać się początkowymi rezultatami 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart